Ευρετήριο

 Το ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ ενημερώνεται συνεχώς. Επισκεφθείτε το ξανά για περισσότερες, καινούργιες κατηγορίες.

Διαγωνισμοί / Βραβεία

Aarhus International Choreography Competition Σύνδεσμος www.aicc.dk
Australian Dance Awards Σύνδεσμος www.australiandanceawards.net.au
Barcelona Dance Award & Dance Grand Prix Italy Σύνδεσμος www.dancegrandprix.org
Genée International Ballet Competition Σύνδεσμος www.rad.org.uk/03membership/Geneeballetcompetition2010.htm
International Ballet Competition Σύνδεσμος www.usaibc.com
International Competition for Choreographers Σύνδεσμος www.ballettgesellschaft.de
International Dance Competition - Hellas Σύνδεσμος www.indancecom.webs.com
Isadora Duncan Dance Awards Σύνδεσμος www.izzies.org
Moscow International Ballet Competition Σύνδεσμος www.russianballet.ru/competition/eng/about.htm
National Dance Awards Σύνδεσμος www.nationaldanceawards.com
Prix Benoit de la Danse Σύνδεσμος www.benois.theatre.ru/english
Prix de Lausanne Σύνδεσμος www.prixdelausanne.org
Prix Jardin d’Europe Σύνδεσμος www.jardindeurope.eu
Sadler's Wells Global Dance Contest Σύνδεσμος www.globaldancecontest.com
Video Dance Prize Σύνδεσμος www.CZNRW.de
Yokohama Solo X Duo Competition Σύνδεσμος www.yokohama-dance-collection-r.jp
Youth America Grand Prix Σύνδεσμος www.yagp.org

Είδη Χορού / Αξεσουάρ

All about dance (on-line store) Σύνδεσμος www.allaboutdance.com
Capezio Brands Σύνδεσμος www.capeziodance.com
CDP GROUP Private Company Ballet Shoes & Dancewear from Russia Σύνδεσμος www.grishko.gr
Dancer.com shop Σύνδεσμος www.shop.dance.com
Danskin Σύνδεσμος www.danskin.com
Grishko Σύνδεσμος www.grishko.co.uk
Sansha Σύνδεσμος www.paris.sansha.com
The dancers shop (on-line dancewear store) Σύνδεσμος www.thedancersshop.co.uk

Θεατρικές σκηνές που φιλοξενούν Χορό

Bios Πειραιώς 84, 10435 Αθήνα, τηλ.+30 210 342 53 35 Σύνδεσμος www.bios.gr
Εθνική Λυρική Σκηνή - Θέατρο ΟΛΥΜΠΙΑ Ακαδημίας 59-61, Αθήνα, τηλ. +30 210 361 24 61, +30 210 364 37 25 Σύνδεσμος www.nationalopera.gr
Εθνικό Θέατρο Αγίου Κωνσταντίνου 22-24, 104 37 Αθήνα, τηλ. 210 528 81 00 Σύνδεσμος www.n-t.gr
Θέατρο Badminton Ολυμπιακά Ακίνητα Γουδή, 157 73, Αθήνα, τηλ. +30 211 10 100 20 Σύνδεσμος www.badmintontheater.gr
Θέατρο Δίπυλον Καλογήρου Σαμουήλ 2, Πλ. Κουμουνδούρου, τηλ. 210 322 97 71, 210 322 88 81 Σύνδεσμος www.dipilon.com
Θέατρο Παλλάς Βουκουρεστίου 5, Αθήνα, τηλ: 210 321 31 00 Σύνδεσμος www.ellthea.gr
Θέατρο του Νέου Κόσμου Αντισθένους 7 & Θαρύπου, Αθήνα, τηλ. 210 921 29 00 Σύνδεσμος www.theatroneoukosmou.gr
ΘΕΑΤΡΟΝ, Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος» Πειραιώς 254, Ταύρος, τηλ.+30 212 254 03 00 Σύνδεσμος www.theatron254.gr
Θησείον, ένα θεάτρο για τις τέχνες Τουρναβίτου 7, Αθήνα 105 53, τηλ. 210 32 55 444 Σύνδεσμος www.theseum.gr
Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης Πειραιώς 206, 177 78 Ταύρος, τηλ. 210 341 85 50 Σύνδεσμος www.mcf.gr
Κέντρο Τεχνών στο ACS Γαρυττού 53, 152 34 Χαλάνδρι, τηλ. 210 639 33 41 Σύνδεσμος www.artscenter.gr
Μέγαρο Μουσικής Αθηνών Βασ. Σοφίας και Κόκκαλη, Αθήνα, τηλ. 210 728 23 33 Σύνδεσμος www.megaron.gr
Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης 25ης Μαρτίου & Παραλία, Θεσσαλονίκη, τηλ. 2310 895 800 Σύνδεσμος www.tch.gr
Πειραιώς 260 Πειραιώς 260, 117 42 Αθήνα, τηλ: +30 - 210 928 29 00, fax : +30 - 210 928 29 41 Σύνδεσμος www.greekfestival.gr
Στούντιο Κινητήρας - Artistic Residency Centre Ερεχθείου 22, Ακρόπολη, 11 742 Αθήνα, τηλ: 210 924 83 28, κιν: 6986 15 59 01 Σύνδεσμος www.kinitirastudio.com
Τεχνόπολις Πειραιώς 100, 11854, Γκάζι, τηλ. 210 346 15 89, 210 346 73 22, fax: +30 210 341 32 28 Σύνδεσμος www.cityofathens.gr
Ωδείο Ηρώδου Αττικού ( Ηρώδειο ) Οδός Διονυσίου Αρεοπαγίτου, τηλ. 30 210 324 18 07 Σύνδεσμος www.greekfestival.gr

Ιστότοποι χορού

BigDance Progamme 2012 Σύνδεσμος www.bigdance2012.com
Body Placement - The key to inner balance Σύνδεσμος www.bodyplacement.com
Books on the move - Βιβλία για το Χορό Σύνδεσμος www.booksonthemove.eu
Contemporary Dance Directory Σύνδεσμος www.dance-web.org
Dance Channel TV Σύνδεσμος www.dancechanneltv.com
Dance database Σύνδεσμος www.cyberdance.org
Dance Presentation Services Σύνδεσμος www.musicinmotion.com
Internet Dance Data Base Σύνδεσμος www.idancedb.com
Site για επαγγελματίες χορευτές Σύνδεσμος www.dancers.in
Site για το Contact Improvisation Σύνδεσμος www.contactimprovisation.co.uk
The Ballet Bag Σύνδεσμος www.theballetbag.wordpress.com
Αυστραλέζικο Κέντρο για Έρευνα, Εκπαίδευση και Παραστάσεις Σύγχρονου Χορού Σύνδεσμος www.dancehouse.com.au
Αφρο-κουβανέζικοι Χοροί Σύνδεσμος www.okana.org.uk
Γερμανικό site για επαγγελματίες του χορού Σύνδεσμος www.dance-germany.org
Εκδόσεις βιβλίων χορού Σύνδεσμος www.dancebooks.co.uk
Ιστορικά dvd's και βίντεο χορού Σύνδεσμος www.dancetimepublications.com
Μηχανήματα για Pilates Σύνδεσμος www.bodymindgym.org
Μουσικοί Χορού Σύνδεσμος http://igomid.camp9.org/
Οργάνωση για τη προώθηση και ανάπτυξη του Butoh Σύνδεσμος www.butohuk.com
Φωτογραφικό υλικό χορευτριών μπαλέτου Σύνδεσμος www.ballerinagallery.com
Φωτογραφικό υλικό, βίντεο, κριτική χορού Σύνδεσμος www.imagesdedanse.over-blog.com
Χορός και Marketing Σύνδεσμος www.marketingconsultant.gr
Χορός και Διακοπές Σύνδεσμος www.danceholidays.com

Ομάδες Χορού: Ελλάδα

Adlib - Κατερίνα Παπαγεωργίου Σύνδεσμος www.adlibdances.net
Amorphy.org - Τζένη Αργυρίου Σύνδεσμος www.amorphy.org
Landscape danceco Σύνδεσμος www.landscapedanceco.gr
Omadance - Pierre Tavernier Σύνδεσμος www.omadance.gr
Quasistellar Σύνδεσμος www.quasistellar.gr
Yelp danceco Σύνδεσμος www.yelpdanceco.gr
Ήρος Άγγελος - Π. Γάλλιας Σύνδεσμος www.irosaggelos.gr
Ιασις - Ρεγγίνα Αλεξοπούλου Σύνδεσμος www.iasisreg.gr
Κι όμΩς κινείται Σύνδεσμος www.kiomoskineitai.gr
Μαριάννα Καββαλιεράτου Σύνδεσμος www.klokworks.gr
Μικρό Χορευτικό Θέατρο Σύνδεσμος www.smalldancetheatre.gr
Ομάδα Σύγχρονου Χορού Πρόσχημα Σύνδεσμος www.prosxima.gr
Ομάδα Χορού 58+3 Σύνδεσμος www.58plus3.com
Ομάδα Χορού Αγγελόσκονη Σύνδεσμος www.aggeloskoni.gr
Ομάδα Χορού Αίρεσις Σύνδεσμος www.airesisdance.com
Ομάδα Χορού Αμάλγαμα Σύνδεσμος www.amalgama.com.gr
Ομάδα Χορού ΖΗΤΑ Σύνδεσμος www.iriskarayan.com
Χορευτές (ομάδα χορού) Σύνδεσμος www.dancers.gr
Χοροθέατρο ART Σύνδεσμος www.artdancetheater.gr
Χοροθέατρο Migma Σύνδεσμος www.migmadance.gr
Χοροθέατρο Λήδας Σάνταλα Σύνδεσμος www.shantala.gr
Χοροθέατρο Οκτάνα - Κωνσταντίνος Ρήγος Σύνδεσμος www.oktanadancetheatre.gr

Ομάδες Χορού: Κόσμος

Alvin Ailey American Dance Theater Σύνδεσμος www.alvinailey.org
Arabesque Ballet - Bulgaria Σύνδεσμος www.arabesque.bg
Ballet Preljocaj Σύνδεσμος www.preljocaj.org
Cloud Gate Dance Theatre of Taiwan Σύνδεσμος www.cloudgate.org.tw
Dot 504 Company Σύνδεσμος www.dot504.cz
DV8 Physical Theatre Σύνδεσμος www.dv8.co.uk
Les Ballets C de la B Σύνδεσμος www.lesballetscdela.be
Les Ballets Trockadero de Monte Carlo Σύνδεσμος www.trockadero.org
Mandafounis - Mazliah - Zarhy Σύνδεσμος www.mamaza.net
Mark Morris Dance Company Σύνδεσμος www.markmorrisdancegroup.org
Martha Graham Dance Company Σύνδεσμος www.marthagraham.org
Meg Stuart & Damaged Goods Σύνδεσμος www.damagedgoods.be
Merce Cunningham Dance Company Σύνδεσμος www.merce.org
Nederlands Dans Theater Σύνδεσμος www.ndt.nl
RandomDance - Wayne McGregor - Σύνδεσμος www.randomdance.org
Rosas - Anne Teresa de Keersmaeker Σύνδεσμος www.rosas.be
The Forsythe Company Σύνδεσμος www.theforsythecompany.com
The Martha Graham Dance Company Σύνδεσμος www.marthagraham.org
Trisha Brown Dance Company Σύνδεσμος www.trishabrowncompany.org
Troubleyn - Jan Fabre Σύνδεσμος www.troubleyn.be
Ultimavez - Wim Vandekeybus Σύνδεσμος www.ultimavez.com

Οργανισμοί / Δίκτυα

Aerowaves- dance performance network Σύνδεσμος www.aerowaves.org
Arts Management Network Σύνδεσμος www.artsmanagement.net
Association of Performing Arts Presenters Σύνδεσμος www.artspresenters.org
Association suisse des professionnels de la danse Σύνδεσμος www.dansesuisse.ch
Ausdance - Australia's professional dance advocacy organisation Σύνδεσμος www.ausdance.org.au
Bellone, Maison du Spectacle Σύνδεσμος www.bellone.be
Centre de Développement Chorègraphique Σύνδεσμος http://www.hivernales-avignon.com/cdc_avignon/
Centre National de la Danse Σύνδεσμος www.cnd.fr
Centre National de la Danse Contemporaine - Angers Σύνδεσμος www.cndc.fr
Contemporary Dance Association – Slovakia Σύνδεσμος www.sucasnytanec.sk
Croatian Society of Professional Ballet Artists Organisations Σύνδεσμος www.hdpbu.com
Dance Critics Association Σύνδεσμος www.dancecritics.org
Dance Film Association Σύνδεσμος www.dancefilmsassn.org
Dance Heritage Coalition Σύνδεσμος www.danceheritage.org
Dance Info - Νορβηγία Σύνδεσμος www.danseinfo.no
Dance Masters of America Σύνδεσμος www.dma-national.org
Dance USA - organization for professional dance Σύνδεσμος www.danceusa.org
Dance Web Europe Σύνδεσμος www.dancewebeurope.com
Danish Dance Information Centre Σύνδεσμος www.dansenshus.dk
ENICPA - European Network of Information Centres for the Performing Arts Σύνδεσμος www.enicpa.net
Foundation for Community Dance Σύνδεσμος www.communitydance.org.uk
International Council of Kinetography Laban Σύνδεσμος www.ickl.org
International Dance Council - UNESCO Σύνδεσμος www.unesco.org/ngo/cid
Musée de la Danse Σύνδεσμος www.museedeladanse.org
National Centre for the Performing Arts - Πεκίνο Σύνδεσμος www.chncpa.org/n457779/index.html
Ελληνική Επιστημονική Εταιρεία Χορού Σύνδεσμος www.elepex.gr
Κέντρο Έρευνας για τις Παραστατικές Τέχνες |Π| Σύνδεσμος www.live-arts-institute.org
Συνδρομητικός Οργανισμός για το Χορό Σύνδεσμος www.danceuk.org
Συντονιστικός Οργανισμός για επαγγελματίες του χορού Σύνδεσμος www.danceconsortium.com
Σωματείο Εργαζομένων στο Χώρο του Χορού - Σ.Ε.ΧΩ.ΧΟ Σύνδεσμος www.swmateioxorou.blogspot.com
Σωματείο Ιδιοκτητών Σχολών Χορού Ελλάδος Σύνδεσμος www.sisxe.com

Περιοδικά Χορού

Ballet 2000 (έντυπη έκδοση) Σύνδεσμος www.ballet2000.com
Ballet Dance Magazine Σύνδεσμος www.ballet-dance.com
Ballet Magazine (ρώσικη έντυπη έκδοση) Σύνδεσμος www.russianballet.ru
Ballet World Σύνδεσμος www.ballet-world.de
Balletin Dance (αργεντίνικη έντυπη έκδοση) Σύνδεσμος www.balletindance.com.ar
Choreograph.net - online journal Σύνδεσμος www.choreograph.net
Dance Europe (έντυπη έκδοση) Σύνδεσμος www.danceeurope.net
Dance Gazette (έντυπη συνδρομητική έκδοση της Royal Academy of Dance) Σύνδεσμος www.rad.org.uk/03membership/DanceGazette.htm
Dance Magazine (έντυπη έκδοση) Σύνδεσμος www.dancemagazine.com
Dance Spirit (έντυπη έκδοση) Σύνδεσμος www.dancespirit.com
Dance Teacher (έντυπη έκδοση) Σύνδεσμος www.dance-teacher.com
Dance Theatre Journal (έντυπη έκδοση του Laban Center) Σύνδεσμος www.laban.org/home/publications/dancetheatrejournal.phtml
Dance Times (έντυπη έκδοση) Σύνδεσμος www.dancing-times.co.uk
Dance Today (έντυπη έκδοση) Σύνδεσμος www.dance-today.co.uk
Danza Hoy - en espanol Σύνδεσμος www.danzarevista.com
Ladanse - Γαλλική online έκδοση χορού Σύνδεσμος www.ladanse.com
Tanznetz.de - γερμανικό online περιοδικό χορού Σύνδεσμος www.tanznetz.de
The Dance Insider Σύνδεσμος www.danceinsider.com
Πορτογαλέζικο περιοδικό χορού Σύνδεσμος www.revistadadanca.com

Πλατφόρμες

Arab Dance Platform Σύνδεσμος www.dbmblog.wordpress.com/2009/01/22/arab-dance-platform/
Australian Performing Arts Market Σύνδεσμος www.performingartsmarket.com.au
Balkan Dance Platform Σύνδεσμος www.balkandanceplatform.net
British Dance Edition Σύνδεσμος www.bde2010.co.uk
Cyprus Dance Platform Σύνδεσμος www.rialto.com.cy
Czech Dance Platform Festival Σύνδεσμος www.tanecniplatforma.cz
Keðja Project Σύνδεσμος www.kedja.net
Mov-s / Madrid Σύνδεσμος www.eu2010.es/en/agenda/agendacultural/evento0067.html?idioma=en
New Norwegian Dance Σύνδεσμος www.dansenshus.com
Platform of Young Choreographers - Ζάγκρεμπ Σύνδεσμος www.tala.hr
Polish Dance Platform Σύνδεσμος www.polishdanceplatform.pl
Tanz Plattform Deutschland Σύνδεσμος www.tanzplattform2010.de
The International Tanzmesse nrw Σύνδεσμος www.tanzmesse-nrw.com
Tokyo Performing Arts Market Σύνδεσμος www.tpam.or.jp

Φεστιβάλ Χορού

Alkantara Festival - Λισαβώνα Rua do Forno do Tijolo, 54 - 5º Esq, 1170-138 Lisbon, Portugal Σύνδεσμος www.alkantarafestival.pt
American Dance Festival Σύνδεσμος www.americandancefestival.org
Biennale de la Danse - Λυών Σύνδεσμος www.biennaledeladanse.com
Festival d' Automne à Paris - Πολυθεματικό Φεστιβάλ που περιλαμβάνει και Χορό Σύνδεσμος www.festival-automne.com
Festival DanseM - Danse Contemporaine en Mediterranée Σύνδεσμος www.officina.fr
Festival de Marseille - Danse et Arts Multiples Σύνδεσμος www.festivaldemarseille.com
Festival d’Avignon - Πολυθεματικό Φεστιβάλ Σύνδεσμος www.festival-avignon.com
i Dans Σύνδεσμος www.idans.info
Impulstanz - Vienna International Dance Festival Σύνδεσμος www.impulstanz.com
International Court Dance Festival – Διεθνές Φεστιβάλ Αυλικών Χορών Σύνδεσμος www.ardentesole.art.pl
Les Hivernales - Festival de danse à Avignon Σύνδεσμος www.hivernales-avignon.com
Rencontres Chorégraphiques Internationales de Seine-Saint-Denis - Paris Σύνδεσμος www.rencontreschoregraphiques.com
Tanz im August - International Dance Festival in Berlin Σύνδεσμος www.tanzimaugust.de
Διεθνές Φεστιβάλ Χορού Καλαμάτας Σύνδεσμος www.kalamatadancefestival.gr
Εβδομάδα Χορού - Ηράκλειο Κρήτης Σύνδεσμος www.danceweek.gr
Ελληνικό Φεστιβάλ Σύνδεσμος www.greekfestival.gr
Φεστιβάλ Αιγαίου Σύνδεσμος www.festivaloftheaegean.com

Χορευτές & Χορογράφοι

Jan Fabre Σύνδεσμος www.janfabre.be
Jonah Bokaer Σύνδεσμος www.jonahbokaer.net
Matthew Bourne Σύνδεσμος www.new-adventures.net
Pere Faura Σύνδεσμος www.perefaura.com
Philippe Decouflé Σύνδεσμος www.cie-dca.com
Renato Zanella Σύνδεσμος www.renatozanella.com
Rudolf Nureyev Σύνδεσμος www.nureyev.org
Seburo Teshigawara Σύνδεσμος www.st-karas.com
Siobhan Davies Σύνδεσμος www.siobhandavies.com
Sylvie Guillem Σύνδεσμος www.sylvieguillem.com
Vladimir Vasiliev Σύνδεσμος www.vasiliev.com
Xavier le Roy Σύνδεσμος www.insituproductions.net
Αντώνης Φωνιαδάκης Σύνδεσμος www.foniadakis.net
Δημήτρης Παπαϊωάννου Σύνδεσμος www.dimitrispapaioannou.com
Ίρις Καραγιάν Σύνδεσμος www.iriskarayan.com
Κωνσταντίνος Ρήγος Σύνδεσμος www.rigosk.gr

Χορευτής & Ιατρική

Association Danse Médecine Recherche Σύνδεσμος http://www.admrdanse.com/ADMR_Danse/Bienvenu.html
The Harkness Center for Dance Injuries Σύνδεσμος www.med.nyu.edu/hjd/harkness
The Performing Arts Medicine Association Σύνδεσμος www.artsmed.org