31e édition Montpellier Danse

31-montpellier-danse

Η 31η διοργάνωση του Φεστιβάλ Χορού του Montpellier είναι εφέτος δικαιωματικά αφιερωμένη στον προσφάτως αποθανόντα Georges Frêche, δήμαρχο της νοτιογαλλικής πόλης το 1981 και υπεύθυνο για τη δημιουργία του Montpellier Danse μαζί με τον Dominique Bagouet. Ο Bagouet και ο Frêche κατάφεραν να υλοποιήσουν μαζί ένα κοινό τους όραμα, να δουν δηλαδή το Χορό να στέκεται ως Τέχνη αυτόνομη στα φεστιβάλ και να μη θεωρείται πλέον από κοινό και ιθύνοντες ως «το παραπαίδι του θεάτρου». Την καλλιτεχνική διεύθυνση του Φεστιβάλ έχει αναλάβει ο Jean-Paul Montanari που βρίσκεται σε αυτή τη θέση για περισσότερο απο δύο δεκαετίες.

Το πρόγραμμα της εφετινής διοργάνωσης :  

  • Monnier / Duroure - Pudique Acide / Extasis :  20/6
  • Bartabas / Ko Murobushi - Le Centaure et l'animal : 22, 23, 25, 26/6 
  • Hors pistes & trio d'en bas - Nom de code : temps libre : 22, 23, 25, 26, 28, 29/6 & 1, 2, 4/7
  • David Wampach  - Sacre mer : 22, 23/6        
  • Tamar Borer  - Tamara erde - ana : 23, 24/6           
  • Israel Galván - La edad de oro : 24, 25/6
  • Alban Richard - Ensemble l’abrupt & les percussions de strasbourg : 24/6       
  • Angela Laurier - Déversoir :25/6
  • Deborah Hay / Laurent Pichaud - Indivisibilités : 25/6
  • Franko b - I'm thinking of you : 27/6          
  • Angela Laurier - J'aimerais pouvoir rire : 27/6
  • Angela Laurier - Jakov labrovic - l'angela bête  29/6
  • Ohad Naharin - Project 5  : 27, 28/6
  • Didier Théron -Shanghai Boléro : 28/6
  • Niv Sheinfeld / Oren Laor - Big mouth / Covariance  : 30/6  &  1 /7                                    
  • Barak Marshall  - Roosterjeu. 30/6    
  • Yossi Berg / Oded Graf - Animal lost : 1/7
  • Philippe Ménard - p.p.p. :1- 2/7                                   
  • Emanuel Gat - Brilliant corners : 2, 3/7          
  • Philippe Ménard - L'après-midi d'un foehn (version 1) / black monodie: 4/7           
  • Raimund Hoghe - Montpellier, 4 juillet 2011 : 4/7        
  • Yuval Pick - Score mar. : 5/7       
  • Ballet Royal de Flandres / W. Forsythe - Artifact  :5,6/7                                  
  • Meryl Tankard -The oracle : 6, 7/7                                    
  • Hofesh Shechter - Political mother : the choreographer's cut : 7/7
  • Barak Marshall - Monger : 9/7
  • Monnier / Duroure - Pudique acide / extasis : 10/7
  • Didier Théron - Shanghai boléro : 11/7

info : www.montpellierdanse.com

dancepress