Ανεξάρτητες Παρουσίες - 11ο Φεστιβάλ Χορού Σωματείου Χορογράφων

lalo-web

Οι Ανεξάρτητες Παρουσίες δίνουν και εφέτος το παρόν στο 11ο Φεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων, με δημιουργίες νέων, πρωτοεμφανιζόμενων χορογράφων και χορευτών, που δεν έχουν σταθερές ομάδες.

Περισσότεροι από 20 νέοι δημιουργοί παρουσιάζουν τα έργα τους με ελεύθερη είσοδο για το κοινό, στα θέατρα Ροές, Olvio και στον Χώρο Τέχνης 14η μέρα στις 3, 4, 5 & 6 και 15 & 16 Ιουνίου.

«Εστιάζοντας αποκλειστικά στην εγχώρια καλλιτεχνική παραγωγή, δημιουργούμε ένα πεδίο συνάντησης ανάμεσα στο κοινό και τους Έλληνες χορογράφους, συμβάλλοντας έτσι, στη διαμόρφωση του σύγχρονου πολιτιστικού προσώπου της χώρας μας.Εκτός από τα μέλη μας, στις “Ανεξάρτητες Παρουσίες”, φιλοξενούμε, όπως κάθε χρόνο, νέους χορογράφους που παρουσιάζουν για πρώτη φορά έργα τους και χορογράφους που δεν έχουν ομάδες», αναφέρει ο Πρόεδρος του Σωματείου Πέτρος Γάλλιας.

Όπως κάθε χρόνο, το Σωματείο Ελλήνων Χορογράφων δεν παρεμβαίνει στις επιλογές των χορογράφων, αλλά δίνει την ευκαιρία σε όλους όσοι δοκιμάζουν τις εμπνεύσεις τους στο σύγχρονο χορό να συναντήσουν το κοινό, να του ζητήσουν να εκτιμήσει τη δουλειά τους και να τους δώσει το εισιτήριο για το επόμενο βήμα τους. Οι χορογράφοι προσφέρουν και παρουσιάζουν τα έργα τους στο φεστιβάλ χωρίς αμοιβή, προσδοκώντας στην ανταμοιβή των θεατών και στη συμμετοχή τους στο σύγχρονο δημιουργικό τοπίο.


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

 

ΘΕΑΤΡΟ ΡΟΕΣ  03.06 // 22:30 - 04.06 // 21:00

  • Achilles heel Το Παν  - χορογραφία Αχιλλέας Αρσενίου
  • Αleajactaest Τα γενέθλια μου - χορογραφία Βασίλης Σκαρμούτσος, Άρια Μπουμπάκη

 

ΘΕΑΤΡΟ ΡΟΕΣ  03.06 // 21:00 - 04.06 // 22:30 

  • Αμετακίνητ[ρ]ο   ‘7-2’  - χορογραφία Μαρία Παπαθανασίου
  • Χορόγραμα  ΕΞΟΥΣΙΑ… ζω? (Με αφορμή τον Μάκβεθ) - χορογραφία Βίκυ Παπανικολάου, Χορόγραμμα


ΘΕΑΤΡΟ OLVIO  05.06 // 21:00 - 06.06 // 22:30

  • Moving Flowers Miluines - χορογραφία Δημήτρης Βαρουξής
  • Indigo  Internal conflict - χορογραφία Μάνος Κοπανάκης, Άννα Λιανοπούλου
  • Φωτοσκίασις  αντί φωνής Ευρυδίκης εν τωι Αιδή - χορογραφία Αγγελική Παπαδοπούλου
  • LA.LO  Περνώντας  -  χορογραφία Εριφύλη Δαφέρμου
  • Movere   We Are… - χορογραφία Δημήτρης Αντωνόπουλος
  • Footsteps Dance Company  Dance-Decandence  -  χορογραφία Γιώτα Πολυχρονοπούλου


ΘΕΑΤΡΟ ΡΟΕΣ   05.06 // 22:30 - 06.06 // 21:00
 

  • Alma Libre Wish - χορογραφία Αναστασία Μπρουζιώτη
  • Ελεονώρα Σιαράβα  Trypa - χορογραφία Ελεονώρα Σιαράβα
  • Soyuz  Radio Transmission -  χορογραφία Soyuz
  • Circle Team Το Παιχνίδι της σφαγής – μια δοκιμή  - χορογραφία : Όλγα Σπυράκη, σκηνοθεσία:  Δημήτρης Ζωγραφάκης

 

ΧΩΡΟΣ ΤΕΧΝΗΣ 14η ΜΕΡΑ   14.06 // 21:00 - 15.06 // 22:30

  • Connected Dots  Αδιαμφισβήτητα Κόκκιν - χορογραφία Connected Dots
  • Rotation Until the end - χορογραφία Ευγενία Χαχάγια
  • RORRIM RORRIM - χορογραφία Νίκος Ράπτης


ΧΩΡΟΣ ΤΕΧΝΗΣ 14η ΜΕΡΑ   14.06 // 22:30 - 15.06 // 21:00

  • BelleVille-Suez ΕΠΕΚΕΙΝΑ - χορογραφία Χρυσάνθη Μπαδέκα
  • Marotte Sleep - χορογραφία Δήμητρα Καστέλλου, Κωνσταντίνα Καστέλλου
  • Fibre Performing Arts Grand Master - χορογραφία Σταύρη Καλοπετρίδου

 


info:  ΘΕΑΤΡΟ ΡΟΕΣ:  Ιάκχου 16, Γκάζι  |  ΘΕΑΤΡΟ OLVIO:  Φαλαισίας 7, Γκάζι  |  ΧΩΡΟΣ ΤΕΧΝΗΣ 14η ΜΕΡΑ:  Καλλιρόης 10, Αθήνα  | Είσοδος Ελεύθερη


φωτο : Ομάδα LA.LO

dancepress